Eki 31, 2017
10 Views
0 0

Hırvatistan Euro’ya Geçiyor

Written by

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Avrupa Birliği`nde dönem başkanlığını devralacakları 2020 yılında avroya geçmeyi

Avrupa Birliği (AB) bir yandan krizlerle boğuşurken, diğer yandan gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmelerden biri AB’nin en genç üyesi olan Hırvatistan’ın Euro Bölgesine geçeceğini duyurması oldu.

Hırvatistan, 2020’de Euro’ya Geçmeyi Hedefliyor

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Avrupa Birliği’nde (AB) dönem başkanlığını devralacakları 2020 yılında Euro’ya geçmeyi hedeflediklerini belirterek, “Euro, Hırvatistan’a küresel anlamda siyasi ve ekonomik kredibilite getirecek” dedi. Plenkovic, Hırvatistan Hükumeti ile Merkez Bankası tarafından başkent Zagreb’de düzenlenen “Hırvatistan’da Euro’ya Geçiş Stratejisi” konulu konferansta konuştu. Euro’ya geçiş stratejileri, bu geçişin faydaları ve giderleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Plenkovic, konferansın amacının, kamuoyundaki Euro karşıtı ön yargıları uzun vadeli bilgilendirme kampanyaları ile kırmak olduğunu söyledi. Milliyet’in haberine göre, başında bulunduğu Hükumetin Avrupa yanlısı olduğunu belirten Plenkovic, AB’nin en genç üyesi Hırvatistan’ın önündeki en kilit iki adımın, Schengen ve Euro Bölgesi’ne girmek olduğunu bildirdi. Euro’nun kullanılmasıyla Hırvatistan’ın, turist ve yatırımcılar için daha cazip hale geleceğini savunan Plenkovic, yatırımcıların olası kur krizleri ile karşılaşmayacağını söyledi.

Article Categories:
DÜNYA · SON DAKİKA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları
%d blogcu bunu beğendi: