Eki 31, 2017
8 Views
0 0

IBADI’DEN FLASH AÇIKLAMA; BÜTÜN BÖLGELERDE KONTROL SAĞLANDI

Written by

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, merkezi yönetime bağlı  güçlerin tüm tartışmalı bölgelerde kontrolü sağladığını belirterek, Peşmerge ve  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) memurların maaşlarını yakın bir zamanda ödeyeceklerini söyledi.

İbadi, Bağdat’taki hükumet sarayında bir basın yoplantısı düzenledi ve çok önemli açıklamalarda bulundu. İbadi, IKBY’de bazı basın-yayın organlarının merkezi yönetim güçlerinin öldürülmesine  yönelik açık bir şekilde kışkırtıcı yayında bulunduğunu ve bunun kabul edilemez  olduğunu belirterek, “Bu bir savaş suçudur.” dedi.

Irak güvenlik güçlerinin tüm tartışmalı bölgelerde bulunduğunu söyleyen İbadi, “Bağdat yönetimine bağlı güvenlik güçleri tüm tartışmalı  bölgelerde kontrolü sağladı. Peşmerge ve IKBY’deki tüm memurların maaşlarını  yakında ödeyeceğiz.” diye konuştu.

İbadi, Enbar’a bağlı DEAŞ’ın son kalesi olarak bilinen Kaim’in yakında  kurtarıldığı müjdesini vereceklerini kaydederek, hala terörü destekleyen ve  besleyen kesimlerin olduğunu ileri sürdü.

“Erbain” etkinliklerinde sivillerin teyakkuzda olmasını isteyen İbadi,  muhtemel terör saldırılarına karşı uyarıda bulundu.

Kerbela’da Hazreti Hüseyin’in şehit edilişi, her sene Aşura Günü’nde  anılıyor. Şia mezhebinde hicri takvime göre Aşura Günü’nden 40 gün sonrasında yapılan  anma etkinliklerine Erbain (Kırkıncı Gün) törenleri adı veriliyor.

Article Categories:
DÜNYA · GÜNDEM · SON DAKİKA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları
%d blogcu bunu beğendi: