Nov 1, 2017
12 Views

MANISA’DA ÇOCUKLARA CİNSEL TACİZ SKANDALI

Written by

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Manisa’nın Ahmetli ilçesindeki bir lisenin pansiyonunda yatılı kalan 9’uncu sınıf erkek öğrencilerinin, yine aynı okulun 12’nci sınıf öğrencileri tarafından oyun oynama bahanesiyle cinsel tacize ve şiddete uğradığını ileri sürdü.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ise iddiaların kendilerine ulaşması üzerine  soruşturma başlattıklarını söyledi.

CHP Manisa Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Tur Yıldız Biçer, Ahmetli ilçesindeki bir lisenin pansiyonunda yaşandığı ileri sürülen cinsel şiddet ve taciz iddialarını, TBMM gündemine taşıdı.

Biçer: “Bana ulaşan bir velinin iddiasına göre olay, 13 Ekim tarihinde okulun pansiyonunda yaşanıyor. 9. sınıf erkek öğrenciler, aynı pansiyonda kalan 12. sınıf erkek öğrenciler tarafından oyun oynatılarak taciz ediliyor. Bu durum velilere bildiriliyor. Veliler de vakit kaybetmeden 16 Ekim tarihinde okul yönetimine başvuruyor. Okul idaresi olayı velilerine anlatan bazı öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezası veriyor. Olayın ardından veliler 20 Ekim tarihinde Ahmetli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hem öğrenciler hem de okul yönetimi hakkında şikayette bulunuyor. Olayın emniyete intikal etmesinin ardından okul idaresi çocukların okuldan uzaklaştırma cezasını geri çekiyor ve olayın üstünü kapatmaya çalışıyor. Çocuklarımıza yapılan bir cinsel istismar ve şiddet olayının üstü asla örtülemez. Suçlular gereken cezayı almalı” şeklinde konuştu.

Cinsel istismar ve taciz olayını yaşadığı iddia edilen öğrencilerin velilerinden 6’sının Ahmetli Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu da bildirildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA SORU ÖNERGESİ

Tur Yıldız Biçer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.  Önergede şu sorulara yer verildi:

“Lisenin pansiyonunda yaşanan cinsel taciz ve şiddet ile ilgili olaydan Bakanlığınız haberdar mıdır? 9. sınıf öğrencilerinin, 12. sınıf öğrencileri tarafından tacize uğradıklarına dair okul yönetimi tarafından anlatıldığı ifade edilen olayın doğruluğu araştırılmış mıdır? Olay ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Pansiyonda görevli kişilere herhangi bir hukuki işlem uygulanmış mıdır? Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren okul yurdunda bu şekilde bir olayın gerçekleşmesini nasıl açıklayacaksınız? Bu olayın sorumluları hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

‘SORUŞTURMA BAŞLATILDI’

Manisa Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ise; “Konuyla ilgili gerekli şikayetler bize ulaştı. Vakit kaybetmeden gerekli soruşturmayı başlattık. Şu anda olayın nasıl olduğu, ne olduğu konusu hakkında soruşturmanın sonucunu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Article Categories:
GÜNDEM · SON DAKİKA

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *