Kas 1, 2017
32 Views
0 0

ŞİLE AÇIKLARINDA GEMİ FACİASI

Written by

Şile açıklarında bir kargo gemisinin radardan kaybolması üzerine arama çalışmaları başlatıldı.Geminin battığı belirlendi.Gemide bulunan 10 kişilik mürettebattan 4’ünün cansız bedenine ulaşıldı.

Şile açıklarında bir kargo gemisinin radardan kaybolması  üzerine arama çalışmaları başlatıldı. Gemide 10 mürettebat olduğu belirtiliyor.  Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Roda Port Limanı’ndan geçtiğimiz Cuma günü 15.30’da demir tozu yükleyip Karadeniz Ereğli Limanı’na gitmek için yola çıkan ‘Bilal Bal’ isimli 78,5 metre uzunluğunda 13 metre genişliğindeki kargo gemisi İstanbul Şile açıklarında battı.

CAN SALI DENİZE İNDİRİLİNCE UYDUDAN SİNYAL GELDİ 

Olay Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, 04.25’te “ARTUR” isimli gemiden Şile açıklarında üzerinde “Bilal Bal” yazılı can salı ve filika görüldüğü ihbarı üzerine ortaya çıktı. Bunun üzerine Kıyı Emniyeti’ne ait 3 bot ve bir Sahil Güvenlik botu olay yerine intikal etti. Arama çalışmalarında üzerinde “Bilal Bal” yazılı can simidi ile “ORAPİN 4” yazılı şişme can salı bulundu. Olayın anlaşılmasının ardından geminin battığı bölgeye havadan ve karadan kurtarma ekipleri gönderildi. Havanın aydınlanmasıyala birlike Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağılı AV 212 tipi arama kurtarma helikopteri havalanarak arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

İŞTE GEMİDE BULUNAN MÜRETTEBATIN İSİMLERİ 

Gemide, Kaptan Refik Telci, İkinci Kaptan Cüneyd Yedican, Başmühendis Ali Doğan, İkinci Makinist Hüsamettin Yazıcı ile gemiciler Mert İlkmen, Nihat Küçük, Nedim Alicem, Sabri Yıldırım, Engin Selçuk Vedat Odabaşı

4 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI 

Arama çalışmaları devam ederken mürettebattan 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 

GEMİ 1974 YAPIMI…

Geminin battığının kesinleşmesi üzerine   Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Daire Başkanı Arslan Dede ve Suat Barlas’ın da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait açık deniz destek gemisi Nene Hatun ile olay yerine intikal ettikleri ve arama kurtarma çalışmalarına yerinde destek verdikleri öğrenildi.

DEMSA Deniziclik armatörlüğünde olan  1974 yapımı, koster tipi gemide 3 bin 800 ton demir tozu yüklüydü. Arama kurtarma çalışmaları için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan da destek istendiği öğrenildi.

Article Categories:
GÜNDEM · SON DAKİKA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları
%d blogcu bunu beğendi: