Kas 2, 2017
9 Views
0 0

Barzani’nin Görev Süresi Doldu ve Yetkileri Devredildi

Written by

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin görev süresi bugünden itibaren sona erdi ve yetkileri hükümet, parlamento ile adalet konseyine devredildi.

IKBY Parlamentosu, geçtiğimiz hafta pazar günü düzenlediği olağan toplantıda 12 yıllık başkanlık süresinin bir daha uzatılmasını istemeyip, görevi bırakan Barzani’nin yetkilerini oy çokluğuyla hükümet, parlamento ve adalet konseyine verildi.

BAŞKUMATANLIK BAŞBAKAN’A DEVREDİLDİ

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Barzani’nin devredilen görevlerinin en önemlisi olan başkomutanlık ve güvenlik yetkisinin Başbakan Neçirvan Barzani’ye devredildiğini ifade etti.

Maruf açıklamasında: “Başkanın başkomutanlık, Peşmerge ve güvenlik birimleri ile olağanüstü hal ilanı gibi yetkileri başbakana, yasaları onaylama veya veto etme, başbakan ve hükümetten güvenoyunun çekilmesiyle seçime gidilmesi kararı parlamento başkanına, hakim ve savcı ataması ile idam kararı ve genel af yetkisinin ise adalet konseyine devredildi” dedi.

IKBY başkanlığının yeni seçimlere kadar dondurulduğunu dile getiren Maruf; “Önümüzdeki süre içerisinde başkanlık yasasının parlamento tarafından değiştirilmesi halinde bölge başkanının halk tarafından değil parlamento üyelerince seçilecek” şeklinde konuştu.

KDP GENEL BAŞKANI OLARAK DEVAM EDECEK

Barzani’nin bundan sonra görevine Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı olarak devam edeceği kaydedildi.

Barzani, 29 Ekim tarihinde parlamentoya gönderdiği mektubunda; “12 yıllık başkanlık süresinin bir kez daha uzatılmasını kabul etmediğini ve 1 Kasım itibariyle görevine devam etmeyeceğini” bildirmişti.

Article Categories:
DÜNYA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları
%d blogcu bunu beğendi: