Nov 2, 2017
19 Views

Gizemli Kazı İle İlgıli İddialar Kafa Karıştırdı

Written by

MERSİN’in Tarsus İlçesi’nde bulunan 82 Evler Mahallesi’nde bir gecekonduda yaklaşık 1 yıldır süren esrarengiz kazıda, Aziz Paul İncili ile Dakyanus hazinesinin arandığı iddia edildi.

Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekât polislerinin gözetiminde 13 Kasım 2016’da başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmiyor.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgenin sır perdesini koruduğunu belirterek kazıyla ilgili önemli iddialarda bulundu. Atıcı açıklamasında:
“Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki esrarengiz kazı devam ediyor. Buradaki sır perdesi aralanmış değil. Bir yıldır yaptığım çalışmalar neticesinde, topladığım bilgilere göre burada iki ayrı hazine aranmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aziz St. Paul’ün İncili, diğeri de Dakyanus’un hazinesidir. Eğer ikisinden birisi ya da ikisi de bulunduysa bu Türkiye için çok ama çok büyük bir hazinedir. St. Paul’ün İncil’inin burada olduğu ve bu işin de uzunca bir süredir Vatikan tarafından bilindiği ve bu İncil’in bulunmak üzere burada kazı yapılmasını uzaktan teşvik ettiği, desteklediği ise iddialar arasındadır. Elbette bu uluslararası bir ilişki ağı gerektirir. Bu nedenle de son derece önemli bir iddiadır” dedi.

‘HÜKUMET BİR ŞEY BULAMADIK DERSE KİM İNANIR?’

İddiaların çok ciddi olduğunu söyleyen  Atıcı, “Peki, bu iddia akla ve mantığa uygun mudur? Evet, son derece uygundur. Çünkü St. Paul, Hazreti İsa’nın en yakın havarilerinden bir tanesidir ve Tarsus’a yerleşmiştir. Yine Roma İmparatoru Dakyanus’un da burada yaşadığı ve hazinesinin de burada gömülü olduğu bilinmektedir. Tırnak içinde resmi kazı çalışmalarından önce burada kaçak kazılarda da pek çok eşyanın bulunduğu ve kaçırıldığı yönünde iddialar arasındadır. Bütün bu iddiaları da hükümet yetkililerinin yanıtlaması gerekir. Ama aylardır  burada gizli kazı yapan bir hükümet, bu saatten sonra kalkıp ‘ben bir şey bulamadım’ derse ne kadar inandırıcı olur, onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.

Article Categories:
GÜNDEM

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *