Nov 7, 2017
35 Views

FENERBAHÇE’DEN SEZONA ERKEN VEDA

Written by

 

 

 

Cihan TAŞÇI

 

 

Koskoca Fenerbahçe ne hallere düştü!

Yazık, gerçekten çok yazık. Onca harcanan paraya, onca emeğe, yıllar sonra Kocaman’a inanıp, dördüncü yıldız için umutlanan taraftara yazık!

Titanik filminde olduğu gibi gemi batarken müzisyenlerin insanları sakinleştirmek adına keman çalma sahnesi misali, kaybedilen puanlar sonucunda fikstüre bakıp, taraftarları umutsuzluğa düşürmemek adına arada ki puan farkının ‘’suni’’ olduğunu beyan eden Aykut Kocaman’ın takımı başkentte battı.

Sezonun başlaması ile birlikte önce Vardar’a çarpılan ulu çınar Fenerbahçe su almaya başlamıştı fakat ne takımın hocası, ne yönetimi nede futbolda her şeye karıştığı iddaa edilen başkan Aziz Yıldırım su alan takıma müdahale etmediler. Batan Titanik gemisi misali gemi battı.

Sezon başından bu yana dikey oyun anlamında sahaya oyununu yansıtamayan Fenerbahçe hep bol pası beraberinde getiren yatay oyunu tercih ederken savunmada da yaslanmayı tercih ediyordu. Bu oyun tarzı ile Fenerbahçe’nin rahat maç kazanamayacağı tüm otoritelerin ortak görüşü iken Fenerbahçe ısrarla yaslanma ve yatay oyundan vazgeçmedi. Bunun sonucunda son beş maçta 3 beraberlik, bir yenilgi ve bir galibiyet alarak adeta otoriteleri haklı çıkarttı.

Fenerbahçe yönetimine, hocasına sormak lazım?

• Fenerbahçe’nin eksik ve zayıf yönlerini tüm rakipler görürken, sizler nelerle meşgulsünüz?
• Koskoca transfer döneminde neden listenin başına yazılan adamları alamadınız?
• 2010-2011 sezonunun arkasına sığınıp onca başarısızlığı şike davasına bağlamak ne derece doğru?
• Fenerbahçe’nin scout ekibi ne iş yapar? İzledikleri adamlar nerede? Tutmuş oldukları raporlar nerede? Hiç mi bir yıldız adayı keşfedemediler?
• Artık sağır sultan bile biliyor bu takımın orta saha kurgusunun verimsiz olduğunu, her iki kanadının kırık olduğunu, forvetlerinin verimsiz olduğunu, kalenin düştüğünü, savunmanın olmadığını, takımın paramparça toplanamaz halde olduğunu!

’Takke düştü kel göründü’’ diye bir deyim vardır ya. Fenerbahçe’de o takke düşeli yıllar oldu.
Fenerbahçe’de ki keli (sorunları) beşikteki minik taraftar bile gördü, milyonlarca Fenerbahçe taraftarı gördü, futbol yorumcuları gördü, Hollandalı yaşlı hoca Dick gördü ( kaçtı gitti). Ne hikmetse Fenerbahçe yönetimi bir türlü göremedi…

Neden göremediklerine gelirsek;

* Başkan Aziz yıldırım hala ‘’ruhen’’ Silivri’de yaşıyor.
* Yönetim locada rakipleri için ‘’bol kahkahalı komedi filmi’’ seyrediyor,
* Aykut Kocaman ‘’özgüven derdinden, suni gündem’’ derdine düştü.
Hal böyle olunca başarısızlık kaçınılmaz oldu.

Sezon başında en çok eleştiriye maruz kalan Ozan Tufan kaleyi en çok yoklayan adamsa, Sürekli oyunda alınan Valbuane haricinde ileriye top taşıyan ve atakları yönlendirecek başka bir oyuncu yoksa, rakip takım pozisyona girmeden, rakibin attıkları gollerin tümünü Fenerbahçeli savunma oyuncuları ikram ediyorsa çok fazla söylenecek söz yoktur.

‘’Cehennem buz tutana kadar Aykut Kocaman’la devam’’ diye açıklama yapan Fenerbahçe yönetimi, büyük lokmayı yemeden büyük söz söyleyerek kendi ellerine ayaklarına pranga vurdular. Her ne kadar Osmanlı maçından sonra istifa sinyalini net olarak veren Aykut Kocaman yönetimi biraz rahatlatmış olsa da bu başarısızlıkta tek suçlu Aykut Kocaman değildir.

Fenerbahçe takımı baskı yapmaktan ziyade baskıyı yiyen, rakibin oyununu kabul eden bir takım haline dönüştü son yıllarda. Korkarak oynanan oyun, sıradan bir takıma bile Fenerbahçe maçları hayat veriyor. Fenerbahçe de forma giyen futbolcular Fenerbahçe’nin büyüklüğünün farkında bile değiller. Asıl sorun burada!

Sonuç olarak Fenerbahçe lige havlu attı. Sıralamada yeri kaçıncılık olur bilinmez. Bilinen tek gerçek, Fenerbahçe’nin paramparça olduğudur.

Article Categories:
YAZARLAR

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *