Kas 10, 2017
10 Views
0 0

Başbakan Yıldırım, Guterres ile Görüştü

Written by

ABD’de Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştükten sonra New York’a geçen Başbakan Binali Yıldırım New York’taki temasları kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Yıldırım, Guterres ile görüşmesinde bölgesel ve küresel sorunları ele aldıklarını söyledi. Başbakan Yıldırım, “Özellikle Türkiye’nin etrafında var olan istikrasızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar büyük bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter ifade etti. Tabii bizim burada beklentimiz bütün BM’ye üye ülkelerin bu yüke ortak olmaları” dedi.

Yıldırım, görüşmede Myanmar’da Rohinga Müslümanlarına uygulanan etnik temizlik konusunda BM’nin daha aktif hareket etmesi ve uluslararası toplumu harekete geçirmesi gerektiğini BM Genel Sekreteri’ne aktardıklarını belirterek, “Bu konuda bir karar oluşturulma yolu zorlanmalıdır. Oradan evlerinden, yurtlarından uzaklaştırılan o insanlara insanı yardımın BM koordinasyonunda akması hem de o insanların yurtlarına dönmesi gerektiğini belirttik. Onların seslerinin yeterince duyurulamadığını, yalnızca Türkiye’nin oradaki etnik temizliği dünya kamuoyunun dikkatine getirdiğini ifade ettik” diye konuştu.

Yıldırım; Suriye, Irak, Libya, Lübnan ve çevre konularına değinilerek, Kıbrıs üzerinde durulduğunu da sözlerine ekledi.

Article Categories:
DÜNYA

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları
%d blogcu bunu beğendi: